הורדת תכני מדיה ברשת – ממלכת הצעירים

אפילו המבוגרים והמנותקים ביותר שבינינו וודאי שמו לב למהפכה חסרת התקדים אשר התרחשה (ועדיין מתרחשת) בעולם המידע והמדיה, מהפכה אשר אם לסכמה במילה אחת, תהיה זו המילה – אינטרנט. מאז כניסתה של הרשת לחיים של כולנו, לפני פחות משני עשורים בלבד, היא שינתה מקצה לקצה את האופן בו אנו צורכים תכנים שונים, כאשר במיוחד ניתן לחוש בשינוי העצום בכל הנוגע לתכני מדיה – סרטים, סדרות, מוזיקה ועוד.

כיום, אף אחד כמעט כבר לא הולך לחנות לקנות דיסק חדש שיצא, או מחכה בכיליון עיניים במשך חודשים לשחרורו של סרט כזה או אחר לדי.וי.די – כולם פשוט נוהרים לרשת, במטרה להוריד את אותם תכנים באופן חוקי או פיראטי.

בתוך עולם זה של הורדות תכני מדיה באינטרנט, ניתן לאפיין ולומר כי השליטים הבלתי מעורערים בזירה הם בני הדור הצעיר – בני נוער ואפילו ילדים קטנים, אשר כמעט מינקות מחוברים למחשב ולרשת.

 

ילדים בעלי מוגבלויות, ליקויי למידה וכד' – כולם שווים ברשת

אם מנסים להסביר את שליטת הבלתי מעורערת של הצעירים ברשת, במדיה ובהורדת תכני מדיה, ניתן למצוא לא מעט סיבות הגיוניות – הם גדלים מגיל צעיר ביותר עם גישה למחשב, תגובותיהם מהירות וזריזות יותר, הם מתאגדים ברשתות חברתיות ובכך מסייעים אחד לשני להשיג את המטרה ועוד.

אך מלבד לשליטתם הבלתי מעורערת בתחום, הדרך בה הם עושים זאת והסוגיות האתיות והחוקיות הקשורות לעניין, ניתן ורצוי להסתכל גם על הצדדים החיוביים של העניין הזה, ויש לא מעט כאלו. אחד הדברים היפים והחיוביים ביותר הוא השילוב של ילדים מכל סוג ומכל מקום באינטרנט, אשר מטשטש לבלי היכר גבולות גיאוגרפיים או חברתיים.

למשל – ילדים רבים בעלי מוגבלויות כאלו ואחרות, ליקויי למידה דוגמת הפרעות קשב וריכוז ועוד, מצליחים באמצעות הרשת להשתלב מבחינה חברתית באופן בו לא היו מצליחים לעולם בבית הספר. הרשת מלאה בסיפורים של ילדים דחויים מבחינה חברתית מסיבה כזו או אחרת, אשר מוצאים ברשת את נחמתם, הן מבחינה חברתית והן מבחינת סיפוק והגשמה עצמית. למרבית המבוגרים זה אולי יישמע מוזר – כיצד הורדה של תכנים ופעילות ברשת יכולות לגרום לילד כזה או אחר לתחושת סיפוק והצלחה, אך בפועל זהו המצב, והוא מאוד הגיוני. אותם ילדים, בין אם הם סובלים מאותם ליקויי למידה, מוגבלויות, הפרעות קשב וריכוז וכד', ובין אם הם נורמאליים לחלוטין אך פשוט קצת מבודדים מבחינה חברתית, נהנים ברשת מסוג של עצמאות אותה הם לא זכו להרגיש מעולם. הם יוצרים קשרים עם אינספור ילדים אחרים בני גילם תחת המעטה הדיסקרטי של הרשת, ומצליחים לעשות דברים שמרבית המבוגרים לא יצליחו גם אם ינסו במשך זמן רב (הורדה של סרט היא לא דבר טריוויאלי כאשר אתה מבוגר וללא נגיעה אמיתית למחשבים…).