הורדת שירים באינטרנט – מתאים גם לשימוש באירועים חגיגיים?

האופן בו אנו צורכים מוסיקה עבר במהלך העשור האחרון שינוי קיצוני, בזכות רשת האינטרנט כמובן. באמצעות אתרים רבים להורדת קבצי שירים או אתרי ווידיאו ותכני בידור דוגמת "יו טיוב" כמעט כולנו הפסקנו לקנות דיסקים עם מוסיקה בחנות, והתחלנו פשוט להוריד מוזיקה באינטרנט. כך, נגני המוסיקה של רובנו מלאים כיום במוסיקה אותה הורדנו ללא כל תשלום מאתר כזה או אחר ברשת.

אך האם ניתן וכדאי לצרוך מוסיקה באופן דומה בכל מקום אליו אנחנו הולכים? למשל – נאמר ואנחנו עורכים אירוע חגיגי כלשהו – האם חכם יהיה להשתמש ברשימות השמעה של שירים אותם הורדנו מהאינטרנט? האם כדאי לאייש את עמדת התקליטן עם מכשיר ה mp3 שלנו המלא במוסיקה שהורדנו באופן פיראטי כזה או אחר ברשת? לא בטוח כלל…

 

באירועים חגיגיים כבר יש לנו מספיק על הראש

כאשר מארגנים אירוע חגיגי כזה או אחר, למארגניו יש מספיק בלגאן וכאב ראש על מנת שלא יצטרכו לדאוג לשום דבר נוסף. בין הדאגה לנותני השירותים השונים, מזכרות לאירועים או תזמון האירוע לבין דאגתם של האורחים השונים המעוניינים למצוא מתנות מקוריות, לא בטוח שיהיה חכם כל כך להשתמש במוזיקה אשר הושגה באופן בלתי חוקי באמצעות הרשת. כמובן שבחיי היום יום של כולנו אין כל כך סכנה לשמוע מוזיקה שהורדנו ברשת, שכן אין כל סיכוי כי מישהו "יתפוס" אותנו על כך (למרות שבמהלך השנים האחרונות כמה וכמה בתי משפט הרשיעו צרכני מוזיקה ותכנים בהורדה בלתי חוקית..). אך בעת אירוע חגיגי והמוני המקרה הוא שונה. במקום בו נמצאים הרבה מאוד אנשים, ומקומות המארחים מדי ערב אירועים חגיגיים שונים, ייתכן כי תשומת הלב אשר תופנה אליכם תהיה רבה יותר, ולכן אולי יש מקום לשקול שימוש בתכנים חוקיים בלבד.

עם זאת, ישנם מקומות בהם אין כל סכנה מיוחדת, למשל כאשר עורכים את האירוע החגיגי בגינת הבית. גם בגני אירועים או אולמי שמחות שונים, ייתכן ואין כל בעיה להשמיע מוזיקה אשר הורדה באופן בלתי חוקי, שכן לא ניתן יהיה לאתר את מקור השירים עצמם. במידה ואתם אנשים פרטיים (כלומר – לא תקליטנים מקצועיים או בעלי גן האירועים…), סביר להניח שאף אחד לא יבוא ו"יציק" לכם בהקשר זה, ולכן ניתן אולי לבנות גם על המוסיקה ה"בלתי חוקית" שלכם. עם זאת, תמיד כדאי להיזהר יתר על המידה, שכן הקנס על הורדה בלתי חוקית של מוסיקה יכול לעמוד על אלפים רבים של שקלים, כך שלא שווה להסתכן אם אתם בעלי עסק כזה או אחר.

כאשר מארגנים אירועים חגיגיים כבר יש לנו מספיק על הראש. לכן, אולי עדיף שנדאג למתנות מקוריות או מזכרות לאירועים במקום לחוקיות או אי החוקיות של המוזיקה שאנחנו משמיעים…